Türkçe ve Edebiyat Günleri

2022-2023 Güz Dönemi Türkçe ve Edebiyat Günleri, 21-22 Kasım tarihlerinde, Girne Üniversitesi 2105 no’lu seminer salonunda, 23 Kasım tarihinde ise Yakın Doğu Üniversitesi, Büyük Kütüphane Salon 4’te, 5 oturum şeklinde gerçekleşmiştir.

21 Kasım tarihinde açılış konuşmaları, Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı, aynı zamanda Girne Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökmen Dağlı ve Yakın Doğu Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Eftal Özkul tarafından yapılmış; aynı günün akabinde “Kıbrıs Türk Romanı ve Bekir Kara” adlı I. oturum, oturum başkanı Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi Doç Dr. Burak Gökbulut tarafından, “KKTC’de Türkçe’nin Yabancı Dil Olarak Öğretimi” adlı II. oturum ise Yakın Doğu Üniversitesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Yard. Doç. Dr. Selma Korkmaz tarafından yönetilerek konuşmacılarını ve misafirlerini ağırlamıştır.

22 Kasım tarihinde “KKTC’de Türkçe ve Edebiyat Öğretimi’nde Yaşanan Sorunlar” adlı III. oturum, Yakın Doğu Üniversitesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Dr. Dilan Kalaycı tarafından, “Kıbrıs’ta Folklörün Dünü, Bugünü ve Geleceği” adlı IV. oturum ise Yakın Doğu Üniversitesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Mustafa Yeniasır tarafından konuşmacı ve konukları ağırlayarak tamamlanmıştır.

23 Kasım tarihinde “Kamil Özay Özel Oturumu” adlı V. oturum ise, Yakın Doğu Üniversitesi, Büyük Kütüphane Salon 4’te, Yakın Doğu Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi öğretim görevlisi, aynı zamanda Kıbrıs Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Şevket Öznur oturum başkanlığında konuşmacı ve konuklarını ağırlayarak yönetilmiş, “Üniversiteler Arası Kamil Özay Şiir Yarışması’nın sonuçları ve ödül takdimi ile son bulmuştur.